Návod na údržbu a čistenie granitových drezov
Základom je časté a pravidelné čistenie. I keď nemusí byť denne čistenie dôkladné, avšak pravidelnosť je vždy vhodnejšia a to i v tom prípade, že sa nejedná o dôkladne vyčistenie drezu. To ako bude časom vyzerať náš drez je výsledkom skutočnosti akú tvrdú vodu máme a ako sa budem o drez starať. V oblastiach s tvrdou vodou sa môžu na drezoch objaviť škvrny, ktoré sú v skutočnosti vrstvou vodného kameňa. Na ňom sa ľahko zachytávajú látky, ktoré zanechávajú škvrny napr. káva, čaj, ovocné šťavy, červené víno atď. Vzhľad drezu je tým narušený a preto by sme mali predchádzať týmto škvrnám. Drez by sa mal po správnosti po každom použití omyť vodou a vysušiť.
Ak sa nám už nános vodného kameňa vytvoril, môžeme si pomôcť roztokom, ktorý pripravíme z jedného dielu kuch. octu a 3 dielov vody. Naniesť na drez a tým uvoľniť nános z vodného kameňa. Ak sa jedná len o denné čistenie na ostránenie mastnoty – postačí penová časť hubky so saponátom na umývanie riadu a po očistení ešte opláchnuť vodou a utrieť do sucha. Ak však sme zanedbali pravidelné čistenie a už máme značne znečistený a zašlý drez, vyčistenie drezu bude náročnejšie a je možné, že budete musieť čistenie opakovať. Najprv budeme musieť odstrániť nános vodného kameňa odvápňovacím prostriedkom určeným na čistenie kuchynských drezov napr. švajčiarsky odvápňovací prostriedok KITCHEN DURGOL určený aj na čistenie kuchynských drezov. Na čistenie menej znečistených drezov stači použiť tekutý prášok vhodný do kuchýň CIF CREAM a to nanesením i na penovú časť navlhčenej hubky a krúživým pohybom vyčistiť a spláchnuť prúdom vody. Následne utrieť do sucha.
Čomu sa musíme pri používaní granitového drezu vyhýbať?
- Nepoužívajte na čistenie drezu drôtenky na riad ani kovové hubky
- Nenechávajte na dreze ani v dreze ležať oceľové a liatinové kuchynské potreby
- Nezanechávajte v dreze alebo na dreze mokré hubky alebo handričky cez noc, pretože v sebe zadržujú vodu, ktorá v styku s drezom môže zanechať vrstvy vodného kameňa
- Drez nesmie prísť do styku s bielidlami alebo produktami obsahujúcimi chlórové látky (odstraňovače náterov, prostriedky na čistenie štetcov), s kyselinami, s luhom sodným (čističe odpadu)alebo čistiacimi prostriedkami na rúry (trúby) a prostriedky obsahujúce kysličník uhličitý. Pretože môže pri ich použití dôjsť k zafarbeniu akrylovej živice, ktorá je pojivom s granitovými čiastočkami, z ktorých je granitový drez vyrobený.
- Nepoužívajte drez na krájanie potravín alebo sekanie mäsa ( na to slúži oddelená odkladacia plocha)
- Vyhýbať sa pádu ostrých predmetov do drezu (mohli by povrch drezu poškodiť príp. odštiepiť povrch)
- Nepoužívať drez na odkladanie a chladenie horúcich predmetov (napr.hrncov atď.) môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie drezu. Na tento účel používajte extra odkladaciu plochu (napr. kovová mriežka, drevené doštičky).
- Nepoužívajte gumové podložky do vaničiek drezu.
Opakujúce sa hrdzavé škvrny
V prípade opakujúcich sa hrdzavých škvŕn (stáva sa to prevažne u novostavieb alebo rekonštrukcií kuchýň) doporučujeme prehliadnúť, či nie sú za perlátorom kúsky zbytného materiálu ( z malty, piesku alebo tehly), ktoré spôsobujú znečistenie vody a následne vzniku hrdzavých škvŕn v dreze. Z toho dôvodu by ste mali mať za rohovými ventilmi namontované filtre (sitka ) na zachytenie horeuvedených čiastočiek.